Rize'de Doğa Sporları

İlimizde yapabileceğiniz doğa sporları
20 Ara

Rize’de Doğa Sporları

TREKKİNG (YÜRÜYÜŞ) PARKUR ALANLARI

Çamlıhemşin – Zil Kale – Çat – Baş Hemşin – Verçenik Dağı ve Gölü – Adalı Göl – Tatos Aşıdı – Tatos Gölü – Çiçekli Yayla – Baş Yayla – Çapug – Çapug Boğazı – Yıldızlı Göl – Haçavanak – Elevit – Çat – Çamlıhemşin.
Çamlıhemşin – Zil Kale – Çat – Elevit – Trovit – Garmik – Çoğ’un Gölü – Garmik Aşıdı – Aprevanak – Palovit – Kotençur – Tatar Dağı – Karmukareç Gölü – Emlakit – Samistal – Hazindağ – Pokut – Çamlıhemşin. Çamlıhemşin – Ayder – Aşağı Kavron – Yukarı Kavron – Çengovit Gölleri – Karadeniz Gölü – Naletleme Geçidi – Döbe – Olgunşlar – Haistav – Dilber Düzü – Atsız Göl – Deniz Gölü – Kaçkar Zirve – Yusufeli – Barhal
Çamlıhemşin – Ayder – Dobaye – Taşlık – Avusor – User – Boğaz – Çapuni – Apinona – Topluca Köyü – Çamlıhemşin
Çamlıhemşin – Ayder – Balakçur – Yukarı Kaçkar – Topluca – Gül eteği – Aşağı Durak – Y. Korkuma – Boravan – Tabaninga – Sırt – Marselavat – Kurkunata – Çayırdüzü – Dikkaya – Çamlıhemşin
Çamlıhemşin – Ayder – A. Çaymakçur – Y. Çeymakçur – Karadeniz Gölü – Naletleme Geçidi – Olgunlar – Haistav – Dilberdüzü – Atsız Göl – Deniz Gölü – Kaçkar Zirve(Çıkış – İniş) – Apevanak Aşıdı – Apevanak Plavot – Emlakit – Hazindağ – Pokut – Sal – Çamlıhemşin.
Çamlıhemşin – Ayder – A. Kavron – Y. Kavron – Derebaşı Gölü – Apevanak Geçidi – Palovit – Samistal – Hazindağ – Pokut – Sal – Çamlıhemşin.
Çamlıhemşin – Ayder – A. Kavron – Y. Kavron – Samistal – Emlakit – Poterçur – Tatar Dağı – Sicoğ Gölleri – Sicoğ Yaylası – Kaymesor Geçidi – Trovit – Elevit – Çat – Çamlıhemşin.
Çamlıhemşin – Çat – Elevit – Trovit – Garmik Aşıdı – Apevanak Aşıdı – Derebaşı Gölü – Mezovit Gölü – Çarşak Geçidi – Büyük Deniz – Küçük Deniz Gölleri – Karadeniz Gölü. Çeymakçur – A. Çeymakçur – Ayder – Çamlıhemşin.
Çamlıhemşin – Çat – Elevit – Trovit – Garmik – Haçevanak – Yıldızlı Göl – Çapuk Boğazı – Baş Yayla – Çiçekli Yayla – Çat – Çamlıhemşin
Ballıköy (Anzer) – Ziyaret Tepesi Yürüyüş Parkuru

RAFTİNG (AKARSU TURİZMİ)

Rize ilinde İkizdere ve Fırtına Deresinde rafting yapılmaktadır. İkizdere’deki parkurların genel hatları ile özellikleri şöyledir:

I. Pankur: İkizdere ilçesinin Güneyce beldesinin içinden başlar. Hurmalık Köyündeki tahta köprüde biter. Yaklaşık 3 km’dir. Kar sularının arttığı Nisan – Mayıs aylarında parkur zorlaştığı için profesyonel raftingcilerin tercih ettiği bir alandır. 3 – 4 derece zorluktaki rapidler su artımında 5 dereceye çıktığı için dikkatli olunmalıdır.

II. Parkur: Hurmalık Köyündeki tahta köprüden başlar. Başlangıç noktası raftingcilerin kamp alanı için uygun bir yerdir. Yaklaşık 7 km’dir. Dere mevcut karayolunu yakinen takip ettiği için istenilen yerde parkur kısa tutulabilir. Rapidler 3 dereceyi geçmez. Su yatağı birinci parkura göre daha geniş olduğundan su artımı parkuru etkilemez. Çay tarımı yapan kişilerin kullandığı teleferik telleri dereye doğru sarkık olabileceğinden rehberlerin sporcuları uyarması gerekir. Fırtına Deresindeki parkurun genel hatları ile özelliği şöyledir.

III. Parkur: Bu parkur Duygulu Köyünden start alır. 6,5 km sonunda parkur tamamlanır. 900. m’de 3 – 4 derecelik rapid mevcut olup Şehitlik mevkiine kadar parkur düzgündür. Şehitlikten sonra 500 metre kuzeyde trafo karşısındaki 3 – 4 derece sertlikteki rapidin dikkate alınması gereklidir. Tarihi kemer köprüye girerken oluşan 3 – 4 derecelik rapid de dikkate alınmalıdır. Aynı noktada mevcut geniş ve durgun su alanlarında kürek çalışması yapılabilir. Birinci balık üretin tesisinin hemen yanında rafting kamp yeri bulunmaktadır.

Tarihi kemer köprüden yaklaşık 900 m sonra taş ocağı başlangıcında yıkık bir köprü vardır. Turizm amaçlı rafting yapan sporcuların parkuru burada bitirmeleri tavsiye edilir. Bu noktadan sonra devam etmek isteyen profesyonel raftingcilerin 2 km daha giderek parkuru bitirebilirler. Bunlar taş ocağındaki kesik ve sivri taşlara ve daha aşağıda ikinci alabalık tesisinin önünde bulunan ard arda 150 m’lik zorlu rapidlere mutlaka dikkat etmelidirler. Profesyoneller için bu noktalar çok idealdir. Her üç parkura can yeleği, kask, tropek ipi ve rehber almadan başlayamayız.

JEEP SAFARİ

Bayburt İlinin Yoncalı Köyünden geçilerek Ohçer Geçidi aşılır. Anzer Vadisine inilir Bu yola Çakmas geçidi kullanılarak da inilebilir. Geçitlerden sonra Yukarı Anzer Köyüne kadar coşkun derelerle kesilen yollar geçilir. Horon Alanı ve Ballı Köye inilir. Dere boyunda Aşağı Anzer (Çiçekli) köyüne inilir. Buradan Kamanın Dibi mevkiine geçilir. Bu noktaya Trabzon Uzungöl mevkiinden de gelinir.
Kamanın Dibi mevkkinde sonra güneye doğru giderek Dereköy Vadisi yolu ile İkizdere İlçesine varılır. İlçeden Cimil Deresi Vadisine girilerek Ilıca Köyü yakınındaki Vane Kaplıcasına ulaşılır. Çok virajlı ve dik bir yolla Çağrankaya Büyük yaylaya ulaşılır.
Büyük yayladan sonra Faso yaylasının üstündeki yayla şenliklerinin yapıldığı alan geçilir. Çimenli alandan geçen arabaların izleri takip edilerek tepeler aşılır, Şehitler Tepesinin yüksek düzlüğüne çıkılır. Eğnaçor yaylasına inilir. Eğnaçor yaylasında birkaç tane küçük göl vardır. Aşağıya doğru giden sarp bir yol takip edilerek mevcut dere geçilir ve doğuya dönülür.Şenkeut Yaylasından sonra Batlaş geçidine çıkılır.Geçitte yükseklik 2900 m. Dir. Geçitten sonra güneye dönülür. Çamlıhemşin İlçesinin Başköyüne varılır. Başköyden sonra küçük derelerin kestiği yollar geçilerek Hisarcık Köyüne varılır. Buradan Fırtına Deresi Vadisi içinden gidilerek Zil Kale’ye gidilir. Ormanlık alanlardan Şenyuva Köyüne inilir.Devamında Çamlıhemşin İlçesine varılır.İlçeden sonra Güneydoğu yönünde yer alan Hala deresi vadisine girilir ve Ayder’e ulaşılır.Buradan daha yüksek noktada yer alan Yukarı Kavron Yaylasına ulaşılır. Bu Hat yaklaşık 130 km. dir.
Yamaç Paraşütü

İkizdere İlçesinin Anzer yaylası ile Çamlıhemşin İlçesinin Pokut yaylaları Yamaç Paraşütü yapılabilecek doğal yapıya sahiptir.İlimizin birçok yaylasında bu potansiyel mevcut olmasına rağmen en uygun yer Ballıköy (Anzer)’dür.
– Çamlıhemşin –Pokut, Hazindağ Yamaç Paraşütü Parkuru

KIŞ SPORLARI DOĞAL KAYAK PARKURLARI

– Samistal – Aşağı Kavron Yaylası Arası
Samistal yaylasından 2950 m. Yüksekliğindeki Aşağı Kavron Geçidine tırmanılır. Dik bir inişle Aşağı Kavron Yaylasına ulaşılır.Bu parkur yaklaşık 4 km.dir.
– Şehitler Tepesi –Çağrankaya Parkuru
Çağrankaya Şehitler Tepesinden Çağrankaya –Büyük yaylaya ulaşılır Bu parkur yaklaşık 10 km.dir.
Dağ ve Kış Sporları (Kayak Vb.) Turizmi
Kemerli Kaçkar Dağı, Avusor ve Huser Vadisi, Yukarı Kaçkar yaylası, Altıparmak Dağları, Golezena ve Sırt Yayla, Cimil Yaylaların Batısı, Çırmanıma yaylası, Şarpın Ovit Yaylası, Viran Yaylası, Büyük Yayla, Çpans Dağları, Göl yayla, Ovit ve Palovit Yaylası, Anzer yaylası, Vrda Yaylası, Garzavan Yaylası.